Pšeničný kváskový chlieb

0 0
Pšeničný kváskový chlieb

Ingrediencie

Rozkvas
Ražná múka 150 g
Voda 150 g
Kvások 2 lyžice
Chlieb
Pšeničná chlebová múka 600 g
Voda 400 g
Rozkvas 300 g
Soľ 2 lyžičky
Rasca 2 lyžičky

Uložiť tento recept

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

  • 10 min/250 °C, 30 min/190 °C
  • Stredná

Ingrediencie

  • Rozkvas

  • Chlieb

Popis

Zdieľať

Recept na tradičný chlieb z doma pripraveného kvásku  a pšeničnej múky.

Kroky

1
Hotovo

ROZKVAS

Do misy dáme múku, vodu a kvások. Zamiešame a prikryté potravinárskou fóliou necháme na teplom mieste 12- 14 hodín. Po 12 hodinách z kvásku odoberieme 2 lyžice a odložíme v chladničke pre budúce pečenie.

2
Hotovo
60

Vo väčšej mise si zmiešame múku, vodu a necháme odpočívať. Krátko premiesime, pridáme rozkvas a miesime ešte 2 minúty. Pridáme soľ a rascu a dôkladne vymiesime pomocou kuchynského robotu alebo ručne, kým sa nebude cesto oddeľovať od nádoby. Dobre vymiesené cesto by malo byť hladké a pružné.

3
Hotovo

Takto vymiesené cesto prikryjeme potravinárskou fóliou a necháme kvasiť 2-3 hodiny. Počas kvasenia ho každých 50 minút preložíme. Pomocou stierky chytíme cesto, preložíme na druhú stranu a nádobu otočíme o 90°.

4
Hotovo

Cesto vyklopíme na pomúčenú dosku. Párkrát ho poprekladáme a vytvarujeme bochník, ktorý vložíme do kukuričným škrobom vysypanej ošatky spojom nahor. Prikryjeme a necháme kvasiť ešte 2-3 hodiny, kým cesto nezdvojnásobí svoj objem.

5
Hotovo

Rúru vyhrejeme na 250 °C spolu s plechom, na ktorom budeme chlieb piecť. Cesto opatrne preklopíme na horúci plech vystlaný papierom na pečenie, žiletkou alebo ostrým nožom urobíme zárezy a dáme piecť.

6
Hotovo

Zároveň s chlebom do rúry dáme na 10 minút plech s vodou. Po 10 minútach teplotu znížime na 190 stupňov a dopekáme ešte asi 30 minút. Chlieb necháme vychladnúť na mriežke.

naspäť
Zapekané rezne so špargľou
dalej
Čokoládové špice
naspäť
Zapekané rezne so špargľou
dalej
Čokoládové špice