Makrónky
citrónové

1 1

Ingrediencie

Zmeniť porcie:
Makrónky
Bielok izbovej teploty 110 g
Mandľová múka 150 g
Práškový cukor 150 g
Kryštálový cukor 150 g
Voda 40 ml
Soľ štipka
Gelova farba
Citrónový krém (lemon curd)
Žĺtok 4 ks
Trstinový cukor 70 g
Citrónová šťava 70 ml
Maslo 50 g
Citrónová kôra z 2 biocitrónov

Uložiť tento recept

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

Kuchyňa:
  • 60
  • 140 °C
  • Porcie: 40
  • Tažká

  Ingrediencie

  • Makrónky

  • Citrónový krém (lemon curd)

  Popis

  Zdieľať

  Známy francúzsky dezert, rôznych farieb a príchutí –  na povrchu chrumkavá mandľová pusinka, vo vnútri mäkký stred – naplnené lemon curd.

  Kroky

  1
  Hotovo

  Makrónky

  Zmiešame mandle s práškovým cukrom, v mixéri rozmixujeme na jemnú múčku a preosejeme cez jemné sito. K preosiatej zmesi pridáme polovicu bielkov (55 g) a stierkou vymiešame na hladkú pastu. Pridáme gelovú farbu a premiešame.

  2
  Hotovo

  Druhú polovicu bielkov a štipku soli vyšľaháme na polotuhý sneh. Medzitým si pripravíme cukrový rozvar. Do hrnca dáme kryštálový cukor, zalejeme vodou a dáme variť. Keď je teplota 1108 ° C prilejeme rozvar za stáleho šľahania do snehu. Šlaháme až kým sneh nie je tuhý a neochladí sa na izbovú teplotu (asi 3 minúty). Rozvar musíme prilievať opatrne, priamo na sneh, na stene nádoby cukor tuhne.

  3
  Hotovo

  Ak sme nepridali farbu do pasty, ešte ju môžeme pridať do snehu. Vyšľahaný sneh po tretinách primiešame k mandľovej paste. Cesto pomocou stierky obraciame tak dlho, kým nám nesteká zo stierky.

  4
  Hotovo

  Zmes dáme do cukrárenského vrecka s rovnou špičkou a striekame makrónky na silikónovú podložku alebo na plech vystlaný papierom (pod ktorý si podložíme šablónu s predkreslenými krúžkami o priemere 3 cm). Špička by mala ísť kolmo na plech, nie pod uhlom a celkom blízko plechu.

  5
  Hotovo
  15

  Párkrát s plechom buchneme, aby sme odstránili vzduchové bubliny a makrónky necháme zaschnúť (45 - 60 minút), kým sa na nich nevytvorí "kôra" - pri dotyku by sa cesto už nemalo lepiť. Pečieme v rúre vyhriatej na 140 °C. Upečené necháme vychladnúť na plechu a naplníme.

  6
  Hotovo

  Citrónový krém

  Citróny dôkladne umyjeme a kôru jemne nastrúhame. Strúhame iba žltú časť, biela je horká. Všetky suroviny zmiešame a vo vodnom kúpeli za stálého miešania varíme, kým krém nezhustne do pudingovej konzistencie.

  7
  Hotovo

  Dokončenie

  Na polovicu makróniek pomocou cukrárenskeho vrecka nanesieme vychladnutý krém, priklopíme druhou makrónkou a spojíme.

  naspäť
  Orechové rezy na oblátke
  dalej
  Jahodová torta Fraisier
  naspäť
  Orechové rezy na oblátke
  dalej
  Jahodová torta Fraisier